KONSERWACJA NAWIERZCHNII POLIURETANOWEJ
Nawierzchnie poliuretanowe są nawierzchniami sportowymi i powinny być użytkowane zgodnie z ich przeznaczeniem, co oznacza :
- konieczność stosowania obuwia sportowego przez użytkowników,
- zakaz jazdy na rolkach, deskorolkach, rowerach oraz wjazdu samochodów,
- niedopuszczenie do zabrudzeń nawierzchni środkami chemicznymi, olejami, smarami, farbami itp.
W zależności od wykonanej nawierzchni (natrysk, EPDM, Sandwich) należy zaplanować odpowiedni harmonogram konserwacji.
Pielęgnacja bieżąca powinna być wykonywana przynajmniej 2 x w tygodniu lub co 50 godzin gry. Jej zakres pielęgnacji nie wykracza w zasadzie poza usunięcie śmieci i zanieczyszczeń nawierzchni, co można wykonać wykorzystując odkurzacz przemysłowy lub dmuchawę. Bieżąca pielęgnacja boiska jest niezbędna w celu utrzymania właściwego stanu nawierzchni w okresach między sezonową konserwacją.
Zanieczyszczenia biologiczne
Usuwanie igliwia, liści, części opadłych roślin jest szczególnie ważne w przypadku nawierzchni poliuretanowych. Pozostawione zanieczyszczenia biologiczne ulegają procesom gnilnym, ułatwiając wegetację mchom i chwastom oraz zanieczyszczają pory nawierzchni, utrudniając tym samym odprowadzenie wody.
Przy dłuższych zaniedbaniach nawierzchnia może się miejscowo odbarwiać i tracić swoje parametry użytkowe (antypoślizgowość) co znacznie wpływa na obniżenie bezpieczeństwa użytkowników.
Zanieczyszczenia chemiczne
- substancje płynne: przypadku zanieczyszczenia nawierzchni olejem, farbą, paliwami itp. należy jak najszybciej związać substancję piaskiem lub trocinami (wiórami) i dokładnie usunąć,
- guma do żucia: usunięcie gumy do żucia wymaga znacznego schłodzenia zanieczyszczenia i delikatnego wykruszenia jej z nawierzchni
Pozostałe zanieczyszczenia
Niezwykle ważne jest usuwanie z nawierzchni wszelkiego rodzaju śmieci, szczególnie rozbitego szkła i ostrych przedmiotów (pinezki, gwoździe itp.) gdyż wbite w nawierzchnię stwarzają poważne niebezpieczeństwo dla użytkowników a ponadto powodują nieodwracalne zniszczenia samej nawierzchni.
Niedopuszczalne jest używanie ognia na boisku ponieważ, powoduje stapianie się nawierzchni i jej trwałe uszkodzenia.
Podczas codziennej pielęgnacji wskazany jest przegląd stanu nawierzchni w kierunku pęknięć, dziur itp.
Czyszczenie i pielęgnacja po zimie
Po okresie zimowym boisko wymaga gruntownego przygotowania do nowego sezonu. Po usunięciu resztek zalegającego śniegu (należy przy tym uważać, aby nawierzchnia nie została uszkodzona ostrą krawędzią narzędzia stosowanego do usuwania śniegu) i wyschnięciu nawierzchni zaleca się przeprowadzenie zabiegu mechanicznego zmycia nawierzchni, najlepiej ciśnieniowym urządzeniem typu „karcher”. Bardzo istotne jest aby silny strumień wody nie był skierowany punktowo, z bliskiej odległości na nawierzchnię gdyż wysokie ciśnienie może miejscowo trwale uszkodzić nawierzchnię. Szczególnie ważne jest to w przypadku nawierzchni wykonanej metodą natryskową, gdzie warstwa użytkowa jest stosunkowo cienka (2-3 mm).
Czyszczenie dogłębne
Trudne w usuwaniu elementy organiczne, mchy, pleśń, związki gnilne powodujące sklejanie i wypełnienie porów nawierzchni i delikatne zabrudzenia, np. pyłkiem kwiatowym, kurzem, brudem z obuwia sportowego i piłek, można zlikwidować jedynie podczas czyszczenia dogłębnego.
Czyszczenie dogłębne wykonywane jest poprzez odkurzanie i zmywanie nawierzchni urządzeniem typu „karcher”. W razie braku takiego urządzenia, wszystkie powyższe czynności należy wykonać ręcznie, przy pomocy przemysłowych odkurzaczy i mechanicznej szczotki.
W celu zlikwidowania mchu, glonów i innych związków zmieniających barwę nawierzchni oraz zwiększających jej poślizg, należy stosować zalecane przez producenta środków chemicznych preparaty, np. chlorek amonu.
Te formę konserwacji najlepiej powierzyć wyspecjalizowanej firmie, która posiada doświadczenie i specjalistyczny sprzęt.
Czyszczenie dogłębne zalecane jest mniej więcej 2 x w roku.
Systematyczna pielęgnacja ważna jest szczególnie w przypadku nawierzchni typu „natrysk”, gdzie warstwa użytkowa (zewnętrzna) jest stosunkowo cienka (2-3 mm), przez co narażona na szybkie starcie. Proces ścierania nawierzchni przyśpieszają niesprzątnięte śmieci, naniesiony piasek i pozostawione części zanieczyszczeń biologicznych.
Nawierzchnie typu EPDM czy Sandwich, ze względu na grubszą warstwę użytkową (zewnętrzną), są mniej wrażliwe na ścieranie, zachowują o ok. 70 % dłuższą żywotność w stosunku do nawierzchni typu „natrysk”. Przy mniejszej liczbie niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych znacznie mniej są narażone na widoczne oznaki zużycia.
Obowiązki administratora boiska z nawierzchnią z poliuretanu:
- stworzenie regulaminu użytkowania nawierzchni i pilnowanie jego przestrzegania,
- instalacja i systematyczne opróżnianie koszy na śmieci,
- zabezpieczenie wejścia na nawierzchnię wycieraczkami do obuwia, chroniącymi nawierzchnię przed wnoszeniem zanieczyszczeń oraz ich systematyczne i dogłębne czyszczenie
- regularna kontrola jakości sprzętu sportowego oraz sprzętu do pielęgnacji nawierzchni,
- bieżąca kontrola stanu nawierzchni oraz szybkie reagowanie na zmiany w niej zachodzące (wszystkie kontrole i uwagi muszą być odnotowane w odpowiednim dokumencie).
W przypadku organizowania imprez masowych należy odpowiednio zabezpieczyć nawierzchnie boiska wykładziną ochronną np. PORTAFLOOR.